Iz iskustva znamo koliko je neprijatno kad se parket razdvaja – savršeno si ga postavio/la, uživaš u tom toplom, prirodnom izgledu, i onda… bam! Male pukotine, razmaci između dasaka, i parket izgleda kao da je prošao kroz neki mali zemljotres. Ako te zanima zašto se to dešava, hajde da prođemo kroz sve moguće razloge i otkrijemo kako možeš reštititi ovaj problem.
1. Vlaga i suvoća – najčešći krivci
Većina ljudi ne zna, ali parket je vrlo osetljiv na promene u vlažnosti prostora. Drvo je prirodni materijal i stalno „diše“ – upija vlagu kad je vazduh vlažan, i oslobađa je kad je suvo. To znači da se pri visokoj vlažnosti parket širi, a kad je vazduh suv, sužava se.
Zato u zimskom periodu, kada koristimo grejanje i vazduh postane suv, možeš da primetiš razdvajanje parketa. Tokom leta, vlaga u prostoru može povući parket u suprotnom smeru i učiniti da izgleda kao da se vraća na svoje mesto. Ovo je potpuno prirodan proces, ali nažalost, može dovesti do trajnih problema.
Saveti za izbegavanje problema sa vlagom:
- Održavaj stabilnu vlažnost u prostoriji gde imaš parket – idealna je između 40% i 60%.
- Koristi ovlaživač vazduha tokom zime kad je vazduh previše suv zbog grejanja, ili dehumidifikator leti ako je prostor previše vlažan.
2. Pogrešno postavljanje parketa
Znaš kako kažu – sve je u pripremi! Ako parket nije dobro postavljen, problemi mogu da se pojave kasnije. Jedan od čestih problema je kada se parket postavi prebrzo, pre nego što je drvo imalo vremena da se „aklimatizuje“.
Pre postavljanja, drvene daske bi trebalo ostaviti u prostoru gde će biti postavljene, bar nekoliko dana, da bi se prilagodile na temperaturu i vlažnost tog prostora. Ako se to ne uradi, drvo će reagovati kasnije, kad počne da se širi ili skuplja, i pojaviće se razmaci.
Ono što možeš da uradiš jeste da prilikom kupovine parketa pitaš izvođača radova da li parket ima potreban period aklimatizacije i koliko traje. Takođe, neka uradi posao iskusan parketar koji zna koliko je važno da se parket postavi pravilno.
3. Promena temperature u prostoru
Ako često menjaš temperaturu u prostoru, recimo stalno pališ i gasiš grejanje ili klima uređaj, to može uticati na razdvajanje parketa. Nagli temperaturni skokovi ili padovi ubrzavaju promene u drvetu jer ono pokušava da se prilagodi novim uslovima.
Najbolje bi bilo da prostor održavaš na stabilnoj temperaturi, bez velikih oscilacija. Ovo se naročito odnosi na prostore koji nisu često korišćeni, kao što su vikendice ili prostorije koje retko greješ, pa onda odjednom pojačaš grejanje kad ih koristiš.
Praktični saveti:
- Postavi termostat koji će održavati stabilnu temperaturu.
- Ako je u pitanju prostor koji se povremeno greje, pokušaj da grejanje postepeno pojačavaš kako drvo ne bi prošlo kroz nagle promene.
4. Pogrešan odabir vrste drveta
Nisu sve vrste drveta iste kada je u pitanju stabilnost. Na primer, hrast je prilično stabilan i manje će se deformisati u poređenju sa bukvom, koja može biti podložnija promenama u dimenzijama.
Pored vrste drveta, i tip parketa igra ulogu. Klasičan masivni parket je otporniji na promene, dok višeslojni parket ima slojeve koji pomažu da se drvo manje širi i skuplja.
Šta treba uzeti u obzir:
- Kada biraš parket, konsultuj se sa stručnjakom o vrstama drveta i kako one reaguju na klimu u prostoru gde ga postavljaš.
- Višeslojni parket je možda bolja opcija za prostore gde vlažnost nije stabilna.
5. Loša podloga ili neadekvatna izolacija
Parket mora da se postavi na odgovarajuću podlogu koja će ga podržavati i štititi od vlage odozdo. Ako je podloga nepravilna, ako nema adekvatne izolacije ili ako su materijali lošeg kvaliteta, može doći do skupljanja vlage ispod parketa. To će ubrzati proces razdvajanja.
Podna izolacija je presudna i u prostorijama kao što su prizemlja i podrumi, gde postoji dodatni rizik od prodiranja vlage.
Šta možeš da preduzmeš:
- Postavi kvalitetnu hidroizolaciju ispod parketa, pogotovo ako je u pitanju prizemlje ili prostorija sa visokim rizikom od vlage.
- Pre postavljanja parketa, osiguraj da podloga bude potpuno suva.
6. Prirodno starenje parketa
Kao i sve ostalo u kući, i parket ima svoj životni vek. Kako vreme prolazi, drvo gubi prirodnu vlagu i elastičnost, što može dovesti do sušenja i razdvajanja dasaka. Ovaj proces se ubrzava ako parket nije redovno održavan, jer će prljavština i prašina doprineti oštećenju površine.
Kako da produžiš život parketu:
Redovno ga održavaj i premazuj zaštitnim slojem, kao što su voskovi ili lakovi. Povremeno obnavljaj parket lakiranjem i brušenjem kako bi mu vratio sjaj i elastičnost.
7. Problemi s vlagom ispod parketa (npr. curenje vode)
Ako ti procuri voda ispod parketa, bilo zbog kvara na cevi ili prodiranja podzemne vode, drvo će je upiti i počeće da se deformiše. Ovaj problem se obično prepozna po „balonima“ ili delovima parketa koji se odvajaju od podloge, ali se može manifestovati i kao sitna razdvajanja između dasaka.
Ako primetiš vlagu ispod parketa, odmah reši izvor problema. Popravi cevi ili zatvori rupe kroz koje voda može da ulazi.
- U zavisnosti od štete, možda ćeš morati da zameniš oštećene daske ili čak čitav parket.
Šta zaključujemo?
Razdvajanje parketa može biti frustrirajuće, ali važno je znati da u većini slučajeva postoji razlog koji možeš kontrolisati. Drži vlažnost parketa pod kontrolom, koristi kvalitetne materijale, i angažuj stručnog majstora za postavljanje parketa – sve to može pomoći da tvoj parket ostane u top stanju dugi niz godina.
I zapamti, parket je živi materijal koji se menja sa godinama. Malo održavanja, redovna provera vlage, i tvoje daske će ti trajati mnogo duže, a ti ćeš izbeći te neugodne pukotine i ružne razmake!