Prvo, važno je da podloga bude potpuno suva, ravna i čista – bez bilo kakvih ostataka kao što su lepak ili boja. Za proveru vlažnosti podloge koristimo protimetar, uređaj koji nam odmah pokazuje stepen vlažnosti u podu. Uređaj ima metalne sonde koje prislonimo na pod i on meri vlažnost čak i kroz postojeće podne obloge, na dubini do 4 cm. Ako nam aparat pokaže 0.4%, znamo da je podloga suva i spremna za postavljanje. S druge strane, ako je rezultat 2.9% ili više, podloga je previše vlažna i moramo sačekati da se potpuno osuši.
Dakle, tek kad je pod potpuno suv, prelazimo na sledeće korake u postavljanju Tarket parketa.
Pripremamo pod pre ugradnje Tarketa
– Postavljanje tipli i čepa
Prvo bušimo rupe za tiplu i čep. Bušilicom pravimo rupu duboku oko 4 cm. Zbog bušenja se napravi prašina oko rupe, pa je odmah usisamo. Zatim stavljamo tiplu u rupu i lagano je zakucavamo čekićem da lepo „legne“. Na tiplu postavljamo podlošku i čep, koje ostavimo da stoje 24 sata.
Sledećeg dana skidamo čep i podlošku, pa u tiplu stavljamo senzor koji meri temperaturu i vlažnost vazduha. Naš rezultat je bio 22,7°C za temperaturu, dok je relativna vlažnost iznosila 37.5%. To je važno jer ugradnja parketa zahteva da relativna vlažnost bude u odgovarajućim granicama – kod nas ne sme preći 85%.
Ova priprema nam osigurava da će parket biti postavljen na stabilnu i odgovarajuću podlogu, što garantuje dugotrajnost i kvalitet.
– Pravljenje rupe do 4cm
Prvo iskopamo rupu duboku oko 4 cm i kašikom sakupljamo uzorak u metalnu posudu. Ako su komadi uzorka veći, razbijemo ih čekićem da dobijemo sitnije čestice. Odmeravamo tačno 20 grama uzorka, pa očistimo posudu za mešanje četkom pre nego što sipamo uzorak unutra.
U metalnu posudu zatim dodajemo četiri metalne kuglice i ampulu kalcijum-karbida, a potom montiramo manometar i osiguramo ga. Lagano promućkamo posudu kako bismo dobili rezultat. U našem primeru, rezultat je pokazao vlažnost od 1.3% pri 20 grama uzorka, što znači da je podloga spremna za nastavak radova.
– Podloga za Tarkett parket mora biti nivelisana, ravna i čvrsta
Da bi postavljanje Tarket parketa bilo uspešno, podloga mora biti pravilno nivelisana i ravna. Maksimalna dozvoljena neravnina iznosi +/-3 mm na razdaljini od 2,5 metra ili 1,2 mm na metar dužine. Svaka veća neravnina može dovesti do oštećenja parketa tokom vremena i nepravilnog postavljanja, što utiče na dugotrajnost i stabilnost poda.
Takođe, pre nivelisanja važno je proveriti čvrstinu i stabilnost podloge – podloga mora biti dovoljno jaka kako bi izdržala težinu parketa i svakodnevno korišćenje bez pomeranja ili pukotina. Za ispitivanje čvrstoće podloge koristimo poseban aparat koji testira njenu površinsku otpornost.
Aparat funkcioniše na principu opruge koja vrši pritisak na površinu i meri otpor materijala na tvrdoću. Ovim testom proveravamo da li je dovoljno čvrsta i kompaktna za postavljanje parketa. Ako primetimo da se površinski sloj lako skida ili sastružava, to je znak da podloga nije dovoljno čvrsta, i u tom slučaju nije pogodna za postavljanje Tarket parketa.
Potrebni alati i oprema za postavljanje Tarket parketa
- ubodna testera
- kružna testera
- blok za nakucavanje
- poluga za navlačenje
- gumeni ili silikonski čekić
- distanceri
- korektor voskovi
- zaštitne naočare
- metar
- rukavice
- skalpel
- sto za sečenje
Skladištenje Tarket parketa
Prilikom skladištenja Tarket parketa, važno je obezbediti suvu prostoriju. Kutije s parketom ne bi trebalo da leže direktno na betonu; idealno je ostaviti najmanje 10 cm prostora između betona i kutija kako bi se sprečilo nakupljanje vlage ispod njih.
Parket se ne unosi u prostor dok nisu postavljeni prozori i vrata, a svi radovi koji uključuju cement, gips, ili druge materijale koji ispuštaju vlagu moraju biti u potpunosti završeni i osušeni kako bi se izbeglo oštećenje parketa usled prekomerne vlage u vazduhu.
Uslovi za ugradnju Tarketta
Za ugradnju Tarket parketa, prostorija mora imati stabilnu temperaturu između 18-24°C i relativnu vlažnost vazduha od 30-60%, ne samo tokom ugradnje, već i pre i nakon postavljanja. Ovi uslovi pomažu u sprečavanju deformacija parketa usled promena u vlažnosti ili temperaturi.
Pored ovoga, važno je da prostorija bude dobro provetrena tokom celog procesa ugradnje, ali i da ne bude izložena direktnim izvorima toplote ili vlage, što može uticati na kvalitet i dugotrajnost postavljenog parketa.
Usisavamo podlogu pre postavljanja Tarketa
Preporučene podloge za plivajuću instalaciju Tarket parketa uključuju podlogu od plute i Tarkoflex podlogu. Kod korišćenja Tarkoflex podloge, veoma je važno da se obezbedi preklapanje od 20 cm preko najlonskog dela podloge, uz to da štampa bude okrenuta ka podu. Ove podloge pomažu u smanjenju buke, poboljšavaju termoizolaciju i pružaju dodatnu stabilnost samom parketu.
Važno je napomenuti da podloga mora biti potpuno suva i ravna pre nego što se postavi parket, jer nepravilnosti u podlozi mogu izazvati probleme u ugradnji, kao i smanjenje dugoročnog kvaliteta parketa.
Ugradnja Tarket parketa
Ugradnja Tarket parketa zahteva preciznost i pažnju prema detaljima kako bi se obezbedio dugotrajan i estetski savršen rezultat. Pakete sa parketom otvaramo neposredno pre početka ugradnje, kako bismo sprečili da daskama dođe do neželjenih promena u obliku zbog dužeg skladištenja. Uvek je važno proveriti ispravnost svake daske pre nego što počnemo sa postavljanjem, kako bismo izbegli potencijalne greške koje mogu nastati ako se oštećene daske ugrade.
Kada postavljamo parket, distanceri su ključni za pravilno postavljanje ekspanzionog razmaka između parketa i zida. Ovaj razmak je veoma važan, jer omogućava drvenim daskama da se šire ili skupljaju s obzirom na promene temperature i vlažnosti u prostoru, bez rizika od oštećenja parketa.
Za precizno sečenje dasaka, posebno oko vrata i pragova, važno je meriti sve dimenzije sa velikom pažnjom. Koristimo je prečnik sečiva za precizno i ravno sečenje, čime se omogućava da se daska savršeno uklopi u prostor. Nakon postavke prvog i drugog reda koristimo blok za nakucavanje daski, jer to pomaže da se spojevi pravilno i čvrsto povežu, što je ključno za stabilnost parketa. Ovaj proces ponavljamo sve dok ne postavimo Tarket parket po celoj prostoriji.
Kada dođemo do poslednjeg reda, često se desi da ostane manji prostor koji treba popuniti. U tom slučaju, postavljamo dasku preko poslednjeg reda do zida, povlačimo liniju i obeležavamo gde treba da je isečemo kako bi savršeno popunila preostali prazan prostor.
Na kraju, kada postavimo poslednji red, zaključavamo ga polugom za navlačenje, čime obezbeđujemo stabilnost i sprečavamo pomeranje parketa. Nakon što je sve postavljeno, preporučujemo da sačekate 24-48 sati pre nego što postavite nameštaj, kako bi parket imao dovoljno vremena da se stabilizuje i prilagodi podlozi.
Postavljanje Tarket parketa oko radijatorskih cevi
Kada postavljamo Tarket parket oko radijatorskih cevi, prvo pažljivo merimo razmak od distancera do sredine cevi. Ove dimenzije prenesemo na dasku i označimo liniju za sečenje. Zatim, sečemo dasku tako da bude odgovarajuće širine da se uklopi između cevi i zida.
Nakon što se daska iseče, postavljamo je između cevi i zida, pazeći da bude tačno postavljena. Olovkom obeležavamo tačnu poziciju cevi na dasci, a zatim povezujemo sa daskom sledećeg reda. Na obeleženom delu spoja, bušimo rupe kako bi daska mogla da se prilagodi i da ne dođe do oštećenja.
Kada završimo bušenje, demontiramo spoj i postavljamo dasku oko cevi. Na kraju, proveravamo da li je sve dobro postavljeno i da li se daska savršeno uklapa oko cevi, kako bi postavka bila uredna i stabilna.
Postavljanje lajsni na parket – gerovanje
Kada postavljamo lajsne na parket, prvo obeležavamo unutrašnje i spoljne uglove na lajsni, kako bismo ih precizno isekli. Zatim sledi sečenje pod uglom, što je poznato kao gerovanje. Nakon što isečemo sve delove, postavljamo lajsne bez lepljenja kako bismo proverili da li se savršeno uklapaju u prostor.
Kada smo sigurni da je sve u redu, na svaku dasku stavljamo lepak i pričvršćujemo je za zid. Ovaj korak je ključan za dugotrajnu stabilnost i čvrstinu lajsni. Nakon postavljanja lajsni, prelazimo na postavku prelazne lajsne između parketa i drugih podnih površina.
Prvo postavljamo nosač lajsne, zatim bušimo rupe za tiple i pažljivo usisavamo prašinu kako bismo obezbedili čistu površinu. Sledeći korak je postavljanje tiple, pričvršćivanje nosača lajsne za podlogu, i na kraju postavka prelazne lajsne.
Ovim koracima obezbeđujemo da lajsne budu pravilno postavljene i da ceo izgled prostora bude savršen.
Na sledećem linku možete pogledati ponudu Tarket parketa. Izaberite željeni model i javite nam se za njegovu ugradnju.