Ako planirate postavljanje laminata moram vam potvrditi da je to sjajna odluka. Laminat je praktično i povoljno rešenje za osvežavanje prostora, bez potrebe za velikim ulaganjima i komplikovanim radovima. Cena postavljanja laminata je pristupačna, a pritom možete birati da li želite postavljanje laminata popularnim click sistemom, lepljenjem ili na neki drugi način. U nastavku vam pojašnjavam kako se najčeše radi postavljanje laminata.
Ako želite ugradnju laminata u svom domu ili poslovnom prostoru majstor za postavljanje laminata će vam rado pomoći. Pozovite me za besplatnu procenu i zajedno ćemo realizovati pod koji će trajati godinama.
2 najčešća načina za postavljanje laminata
1. Postavljanje laminata CLICK sistemom
Postavljanje laminata uz click sistem je najjednostavniji način, posebno poželite da se samostalno upuštate u ovakav posao. Daske laminata su dizajnirane sa specijalnim žlebovima koji omogućavaju lako spajanje. Princip je jednostavan: jednu dasku postavljate pod uglom od 45 stepeni prema drugoj, pritisnete dok ne čujete karakterističan „klik“, i to je sve. Ovaj metod čini postavljanje brzo i gotovo intuitivnim, čak i za početnike.
Krećete tako što počinjete od ugla prostorije i red po red slažete daske. Kada dođete do kraja reda, poslednju dasku prilagođavate sečenjem. Ovo se lako radi ubodnom testerom ili nožem za laminat. Posebnu pažnju treba posvetiti razmaku između laminata i zida – ostavite oko 8–10 mm prostora koristeći distancere. Taj razmak je važan jer laminat prirodno „radi“, odnosno širi se i skuplja u zavisnosti od temperature i vlažnosti u prostoriji. Na kraju, kada završite postavljanje laminata svih redova, uklanjate distancere i postavljate lajsne koje pokrivaju taj razmak, dajući podu završni, uredan izgled.
Ovaj metod je odličan jer ne zahteva puno vremena – za dnevnu sobu vam treba samo jedno popodne. Pored brzine, velika prednost je što laminat postavljen na ovaj način lako možete demontirati ako ikada poželite da menjate pod ili ga premestite u drugu prostoriju.
2. Postavljanje laminata lepljenjem
Lepak sistem je bolji izbor za prostorije sa velikim prometom, poput hodnika ili kuhinje. Ovaj metod uključuje korišćenje specijalnog lepka koji se nanosi u žleb dasaka. Ključ je u tome da lepak stavljate pažljivo, u tankom sloju, kako ne bi previše cureo. Postupak povezivanja dasaka sličan je click sistemu, ali ovde lepak dodatno osigurava stabilnost i čvrstoću poda.
Nakon što postavite laminat, morate sačekati najmanje 24 sata da se lepak potpuno osuši pre nego što koristiš prostoriju. Tokom postavljanja, može se desiti da višak lepka iscuri – važno je da ga odmah obrišete vlažnom krpom kako bi pod ostao čist. Prednost ovog sistema je u njegovoj otpornosti na vlagu i pomeranje, što ga čini odličnim izborom za prostore gde pod trpi veće opterećenje.
Međutim, lepak sistem zahteva više vremena i strpljenja, a zamena oštećene daske može biti izazovna jer je lepak čvrsto povezuje sa ostatkom poda. Ipak, ako vam je prioritet dugotrajnost i čvrstoća, ovaj način postavljanja svakako vredi truda.
Šta je potrebno za postavku laminata?
Pre nego što počnem sa postavljanjem laminata, potrebno je da nabavim odgovarajući materijal. Evo šta će mi sve biti potrebno:
- Laminat: Zajedno sa klijentom pronalazimo laminat koji odgovara prostoru u kom treba da ga postavim. Postoje različite debljine i tipovi laminata, pa klijenta informišem koji je najbolji za njegove potrebe.
- Podloga: Podloga ispod laminata je obavezna kako bi obezbedila izolaciju i zaštitu od vlage. Sunđerasta podloga ili podne ploče su najčešći izbori.
- Distanceri: Koriste se za postavljanje laminata sa malim razmakom od zidova, što omogućava laminatu da se širi i skuplja zbog promene temperature i vlažnosti.
- Lajsne: Koriste se za završnu obradu da bi sakrile razmak između laminata i zida.
- Hidroizolaciona folija: Ako ugrađujem laminat na betonsku podlogu, trebaće mi ova folija koja štiti laminat od vlage.
Biće mi potreban i adekvatan alat:
- Merna traka: Za precizno merenje prostora i laminatnih ploča.
- Libela: Da proverim ravnost podloge.
- Olfa nož: Za sečenje podloge i hidroizolacione folije.
- Testera ili kružna testera: Za precizno sečenje laminatnih ploča.
- Čekić i gumeni blok: Za lagano uklapanje laminatnih ploča bez oštećenja.
- Ugaoni linijar: Za precizno merenje uglova i prilagođavanje ploča.
Priprema podloge pred postavljanje laminata
Priprema podloge je ključan korak pre ugradnje laminata. Ona mora biti savršeno ravna, jer bilo koji ostaci mogu izazvati neujednačenu postavku. Podloga treba da bude i čista i suva kako bih laminat pravilno namestio. Stoga ću ukloniti sve ostatke starog poda, tepiha ili vinila da bih imao savršeno spremljenu podlogu. Pogledajmo u nastavku kako se radi postavka laminata na različite podloge.
Postavljanje laminata na neravan pod
Ako primetim da je pod pun neravnina, koristim samorazlivajući beton ili specijalne mase za izravnavanje. Ovo je ključno jer svaka neravnina može da dovede do oštećenja laminata ili lošeg uklapanja.
Kada to uradim, čekam da se dobro osuši. Takođe, koristim podlogu od pene ili pluta koja će dodatno izravnati pod i dati dodatnu zvučnu i toplotnu izolaciju. Prilikom postavljanja laminata, ostavljam malo prostora (oko 1 cm) između ivica laminata i zida kako bi se omogućilo širenje i sužavanje poda.
Postavljanje laminata na betonsku podlogu
U slučaju betonske podloge postaviću hidroizolacionu foliju preko celog prostora kako bih zaštitio laminat od eventualne vlage. Raširiću foliju i seći je po potrebi, a spojeve ću povezati lepljivom trakom kako bi bila potpuno zatvorena. Na hidroizolacionu foliju ili na drvenu podlogu postaviću sunđerastu podlogu. Ova podloga pomaže u zvučnoj izolaciji i dodatnoj stabilizaciji poda. Iseći ću je po potrebi, tako da pokrije celu površinu.
Beton je čvrsta osnova, ali može biti hladan i vlažan. Ako utvrdim da postoje neravnine uradim postupak sa izlivanjem betonske mase (što sam opisao u koraku iznad). Zatim proveravam da li je beton potpuno suv. Ako je sve u redu, stavljam podlogu koja će izolovati vlagu — ovde dolazi u obzir hidroizolaciona folija, na koju ću postaviti sunđerastu podlogu.
Zatim, nameštanje laminata može da počne. Laminat postavljam „plutajuće“, što znači da se ne lepi, već se spaja pomoću klik-klak sistema. Pazim na pravilno povezivanje dasaka i ne zaboravljam na onih 1 cm razmaka od zida. To će sprečiti da laminat popuca kada se širi.
Postavljanje laminata preko parketa
Kada postavljam laminat preko starog parketa, to može biti brzo i lako, ali ima nekoliko stvari na koje treba obratiti pažnju. Prvo, proveravam da li je parket čvrst i stabilan. Ako ima nekih labavih delova, bolje ih učvrstim pre nego što krenem.
Zatim, postavljam podlogu da smanjim zvukove i eventualne neravnine. I ponovo, ostavljam prostora između laminata i zida da se pod širi. Takođe, razmišljam o visini vrata — možda ću morati da ih malo skraćujem kako bi sve lepo izgledalo.
Postavljanje laminata na stirodur
Postavljanje laminata na stirodur može biti efikasan način za osiguranje dobre izolacije i ravne površine, ali obraćam pažnju na nekoliko važnih stvari. Prvo, proveravam da li je stirodur u dobrom stanju i ravnomerno postavljen. Ako primetim oštećenja ili udubljenja, popravljam ih pre nego što nastavim.
Zatim, postavljam dodatnu podlogu. Iako stirodur pruža određenu izolaciju, korišćenje podloge od pene ili pluta dodatno smanjuje zvukove i pomaže da se izjednače eventualne sitne neravnine. Ovo je važno kako bih obezbedio udobnost i dugotrajnost laminata.
Kada je podloga postavljena, mogu početi s ugradnjom laminata. Laminat postavljam „plutajuće“. Prva daska ide uz zid, ostavljam prostor od oko 1 cm za ekspanziju. Potom nastavim s postavljanjem preostalih dasaka, pazeći da spojevi budu čvrsti i usklađeni.
Na kraju, obavezno proveravam da li su sve daske dobro povezane i da li ima prostora između laminata i zidova. Ako je potrebno, postavljam završne obloge koje će zaštititi ivice laminata i dati estetski izgled prostoru.
Postavljanje laminata na stepenice
Postavljanje laminata na stepenice jeste izazov, ali nije nepremostiv. Prvo, merim svaku stepenicu i određujem koliko mi laminata treba. Montaža laminata na stepenice može da se radi s posebnim drvenim oblogama koje su dizajnirane da budu čvrste i otporne.
Kada nameštam laminat na stepenice, koristim lepak za drvo ili specijalne nosače. Važno je da se sve čvrsto drži i da nema mesta za klizanje. Takođe, razmišljam o završnim trakama za stepenice — one ne samo da će dodatno učvrstiti laminat, već će i dodati estetski izgled.
U slučaju da postavljam laminat na drveni pod, uveriću se da nema oštećenja, pukotina ili labavih dasaka…
Najpogodnije vreme za postavljanje laminata je tokom renoviranja doma ili kada želite da osvežite izgled prostora. Bitno je da prostorija bude suva i dobro provetrena, kako bi se laminat pravilno aklimatizovao i postigao maksimalnu dugotrajnost. Ako se prostor koristi intenzivno, preporučuje se odabir laminata sa višim stepenom zaštite.
Postupak kako majstor postavlja laminat.
- Laminat postavljam od ćoška sobe
Kada je podloga nameštena, mogu početi sa ređanjem prvog reda laminata. Počinjem od jednog ćoška sobe, koristeći distancere kako bih obezbedio mali razmak od zida (oko 10-15 mm). Ovaj razmak je ključan, jer omogućava laminatu da se širi usled promene temperature i vlage. - Postavljam prvi red laminata
Prvi red laminatnih ploča je najvažniji jer postavlja pravac za ostatak prostora. Postaviću prvu ploču uz zid i nastaviti postavljanje red po red. Svaka sledeća ploča treba da se uklopi u prethodnu koristeći sistem „klik-klak“. Uklapanje ploča mogu obaviti ručno ili uz pomoć čekića i gumenog bloka za lakše uklapanje. - Sečenje laminata za ivice
Kada dođem do ivica sobe, verovatno ću morati da isečem ploče kako bi se uklopile. Prvo ću precizno izmeriti potrebnu dužinu koristeći mernu traku i ugaoni linijar. Pomoću kružne testere ili testerice pažljivo ću iseći ploče. Uvek sečem laminat sa prednje strane kako bih izbegao cepanje površine. - Šablonsko postavljanje redova
Postavljanje laminata zahteva da svaki sledeći red namestim sa malim pomakom u odnosu na prethodni, kako bi se spojevi izmenjivali. Ovaj šablon čini pod vizuelno privlačnijim i stabilnijim. Preporučujem da pomak bude oko jedne trećine ploče u svakom redu. - Završni red laminata
Poslednji red laminata je često potrebno prilagoditi dužini sobe. Ponovo ću koristiti mernu traku i testeru da precizno isečem ploče na pravu veličinu. Ne zaboravim da ostavim razmak između laminata i zida koristeći distancere. - Postavljanje lajsni
- Kada postavim sve ploče, uklanjam distancere i postavljam lajsne na laminat duž ivica zida. Lajsne će sakriti razmak koji sam ostavio i dati prostoru završni, čist izgled.
Cena ugradnje laminata po kvadratu.
Ako vas zanima ugradnja laminata cena po kvadratu može varirati u zavisnosti od različitih faktora, uključujući vrstu laminata, složenost posla i dodatne usluge koje mogu biti potrebne. Takođe, cena ugradnje laminata zavisi i od vaših specifičnih zahteva. Za preciznu procenu oko cene i ukupnih troškova, najbolje je da me pozovete.
Cena ugradnje laminata po kvadratnom metru je niža od nabavke materijala i postavljanja laminata – ovaj trošak obuhvata sve korake, od pripreme podloge do završnog uređenja.